אודות
נשים בתנ״ך -חנה אם שמואל, פורטרט עצמי 2014 ©

“צילום הוא חלק משמעותי מחיי היום יום שלי מטעין וממלא אותי בתוכן וברצון להמשיך וליצור.      
כל רגע בו אני מצלמת מלווה בהתרגשות ילדותית וציפייה.
המצלמה מאפשרת לי לראות את החיים בפריים אחד בכל פעם ולגלות בתוכו עולם ומלואו, לבחור רגע אחד בזמן, להנציח אותו, לעצור בו את כל היופי, לבחון אותו ולראות את כל מה שהעין לא ראתה בחטף – גרגר אבק… קרן אור יחידה… תנועת אריג, מים….
עוסקת בצילום מבויים של נשים, מראות המגיעים אלי מתוך אהבה ומשיכה עזה ליופי הנמצא בכל, מקורות ההשראה שלי הם האמנות הקלאסית תקופת הרנסאנס והבארוק, סיפורי התנ”ך, מיתוסים ומיתולוגיות…
באישה אני רואה את כל היופי, את המהות הקיומית, את יכולת ההכלה וההולדה, ילדותיות, נשיות ואימהיות.
הצילומים שלי בעיני מתארים יופי ואופטימיות ושניהם מסתבר תלויים בעיני המתבונן…”

ספר הצילומים ׳נשים בתנ״ך בנופי הגולן׳ מאת הצלמת דיקלה לאור

אודות

דיקלה לאור נולדה ב-1976 בטבריה, אמא למעין, גפן ונבו.
מתגוררת בגבעת יואב שברמת הגולן. 
בעלת תואר שני בחקר המקרא מאוניברסיטת חיפה, בוגרת (בהצטיינות) של אוניברסיטת בר-אילן, בלימודי רוח ותקשורת ותואר הנדסאית תקשורת אינטראקטיבית, המכללה האקדמית כנרת.
משנת 2004 דיקלה היא בעלים של חברת וובטופוס בניית אתרים

 

כל צילום בפרוייקט הוא הפקה שלמה שקודמים לו חודשים של איסוף חומרים ולימוד, החל מהפשט דרך מדרשי חז״ל, ספרים חיצוניים, ספרות מודרנית ושירה…  כל כך הרבה דמויות נשים בתנ”ך, ולכולן דמות וסיפור, גם דמויות משניות לכאורה, זוכות בסיפורי חז”ל להרחבת היריעה והשלמת ההקשרים.
פרוייקט הצילומים הזה מציג את הנשים המקראיות במלוא הדרן, מאיר אותן בזרקור ענק כנשים מושיעות, חזקות, כמי שפעלו בהתאם לרצונן או לנבואה וכל הדרכים כשרות בדרך להגשמת מטרתן, הן אשר פעלו מאחורי הקלעים ואף משכו בחוטים.

הספר הוא מתנה מושלמת לבת מצווה

ספר צילומים נשים בתנך

לא נותר לי אלא להביע את הערכתי העמוקה לדיקלה על מעשה האמנות, על הצטרפותה רבת היופי למצעד הרב דורי של פרשני המקרא ודרשניו, על צילומיה עזי המבע, המפיחים בסיפורים העתיקים רוח חיים, רוח חדשה. "

לאור היא משוררת המצלמה הקוראת באופן פיוטי רגיש מאין כמותו את נשמת הנשים המיתיות-ארכיטיפיות של התנ״ך. חלקן בולטות, כמו רבקה, מרים, פלגש בגבעה, אביגיל, מלכת שבא, איזבל, רחל ולאה, שפרה ופועה, רות ונעמי, בנות לוט, בת פרעה, בת יפתח ובת שבע, וחלקן פחות, כמו שרח בת אשר, אשת איוב ובנותיו ואפילו אהלה ואהליבה מנבואת יחזקאל.