אודות
נשים בתנ״ך -חנה אם שמואל, פורטרט עצמי 2014 ©

“צילום הוא חלק משמעותי מחיי היום יום שלי מטעין וממלא אותי בתוכן וברצון להמשיך וליצור.      
כל רגע בו אני מצלמת מלווה בהתרגשות ילדותית וציפייה.
המצלמה מאפשרת לי לראות את החיים בפריים אחד בכל פעם ולגלות בתוכו עולם ומלואו, לבחור רגע אחד בזמן, להנציח אותו, לעצור בו את כל היופי, לבחון אותו ולראות את כל מה שהעין לא ראתה בחטף – גרגר אבק… קרן אור יחידה… תנועת אריג, מים….
עוסקת בצילום מבויים של נשים, מראות המגיעים אלי מתוך אהבה ומשיכה עזה ליופי הנמצא בכל, מקורות ההשראה שלי הם האמנות הקלאסית תקופת הרנסאנס והבארוק, סיפורי התנ”ך, מיתוסים ומיתולוגיות…
באישה אני רואה את כל היופי, את המהות הקיומית, את יכולת ההכלה וההולדה, ילדותיות, נשיות ואימהיות.
הצילומים שלי בעיני מתארים יופי ואופטימיות ושניהם מסתבר תלויים בעיני המתבונן…”

ספר הצילומים ׳נשים בתנ״ך בנופי הגולן׳ מאת הצלמת דיקלה לאור

אודות

דיקלה לאור נולדה ב-1976 בטבריה, אמא למעין, גפן ונבו.
מתגוררת בגבעת יואב שברמת הגולן. 
בעלת תואר שני בחקר המקרא מאוניברסיטת חיפה, בוגרת (בהצטיינות) של אוניברסיטת בר-אילן, בלימודי רוח ותקשורת ותואר הנדסאית תקשורת אינטראקטיבית, המכללה האקדמית כנרת.
משנת 2004 דיקלה היא בעלים של חברת וובטופוס בניית אתרים

נשים בתנ”ך בנופי הגולן הנו פרויקט הצילום הגדול והמשמעותי ביותר עבורי, כאילו כל האהבות שלי חברו יחדיו לפרויקט אחד שאין בו פשרות. מקורות ההשראה שלי רבים ומגוונים, סיפורי התנ”ך ומדרשי חז”ל מהווים כמובן את הבסיס לפרוייקט, אך מקורות השראה נוספים מגיעים אליי ממיתוסים ומיתולוגיות, אמנות קלאסית, תקופת הרנסנס וימי הביניים.
התחלתי לעבוד על נשים בתנ”ך כסדרה בשנת 2012. אל הרעיון הגעתי תוך כדי עבודה על סדרה אחרת: הסיפור שאינו נגמר – צילום נשים מתוך מיתוסים. אחת הדמויות בסדרה, אשת איוב (שצולמה ב-2012), היא שחשפה אותי לרעיון וגרמה לי לעצור את הסדרה שעבדתי עליה, ולהתמקד בנושא הגדול והמכונן של סיפורי התנ”ך, שמדבר בראש ובראשונה אליי, מתוך אהבה אמיתית, אך גם אל כל כך הרבה אנשים.

הפרויקט גדול ויכול להימשך עוד שנים רבות, יש כל כך הרבה דמויות נשים בתנ”ך… ואפילו דמויות משניות לכאורה, שבתנ”ך שמן מוזכר פעם אחת בלבד ללא כל הרחבה, זוכות בסיפורי חז”ל להרחבה ולאין-סוף הקשרים, שהרי ידוע כי אין “בזבוז” מילים בתנ”ך, אך אם הוזכרו ואפילו רק בשמן – יש לכך משמעות… להמשך קריאה על פרוייקט הצילום נשים בתנך לחצו >>

הספר הוא מתנה מושלמת לבת מצווה

ספר צילומים נשים בתנך

לא נותר לי אלא להביע את הערכתי העמוקה לדיקלה על מעשה האמנות, על הצטרפותה רבת היופי למצעד הרב דורי של פרשני המקרא ודרשניו, על צילומיה עזי המבע, המפיחים בסיפורים העתיקים רוח חיים, רוח חדשה. "

לאור היא משוררת המצלמה הקוראת באופן פיוטי רגיש מאין כמותו את נשמת הנשים המיתיות-ארכיטיפיות של התנ״ך. חלקן בולטות, כמו רבקה, מרים, פלגש בגבעה, אביגיל, מלכת שבא, איזבל, רחל ולאה, שפרה ופועה, רות ונעמי, בנות לוט, בת פרעה, בת יפתח ובת שבע, וחלקן פחות, כמו שרח בת אשר, אשת איוב ובנותיו ואפילו אהלה ואהליבה מנבואת יחזקאל.